| Fairchild, PT-26, Cornell er et lavvinget en-motoret træningsfly, der i et antal af 46 blev leveret til De Frie Norske Flyverstyrker i Canada mellem 1942 og 1945.
Typen var en videreudvikling af Fairchild PT-19, som så dagens lys i 1939. Forskellen var bl.a. at PT-19 havede åbent cockpit, medens PT-26 var forsynet med en hood, der dækkede over piloterne og dermed gjorde flyet mere anvendeligt til operationer under lave temperaturer.
Fairchild, PT-26, Cornell blev benyttet som træningsfly til den grundlæggende flyveruddannelse, og de danske piloter, der meldte sig som frivillige til De Frie Norske Styrker har alle lagt grunden til deres videre pilot-uddannelse ved at flyve ca 100 timer på denne type.
Det udstillede fly har gennemgået en fuldstændig restaurering af Ove Riff Alexandersen 1987-1992.
Wings for Norway
Efter etableringen af den norske træningslejr i Canada i 1940 blev der dannet 'Wings for Norway' kommiteer mange steder, både i Nord- og Sydamerika. Hensigten var at samle midler til at financiere anskaffelsen af træningsfly til Royal Norwegian Air Force.
Ofte forløb indsamlingen på den måde, at en given person gav et beløb om måneden til fondene, der sammenlagt nåede op på et på ca $ 120.000.
Flyindkøbene blev prioriteret af den norske regering, og flyene blev givet navne, der repræsenterede det distrikt eller den gruppe der havde forestået indsamlingen. Der blev anskaffet ialt 11 gavefly for de donerede midler.
'Denmark I' bærer 'Wings for Norway'-symbolet på bagbords side af skroget med påskriften : 'Fra Dansk-Amerikanere' |